Analiza wartości AMD EPYC 8005: Sorano zmienia wybór głównego serwera
AMD rozszerzyło serię EPYC 8005 od 8 do 84 rdzeni Zen 5, przekształcając swoją kompaktową platformę serwerową w znacznie szerszą decyzję zakupową. Ta analiza wartości AMD EPYC 8005 wskazuje siedem procesorów korzystających z tych samych kluczowych funkcji platformy, lecz oferujących wyraźnie odmienną ekonomię obciążeń.
Istotna zmiana nie polega wyłącznie na pojawieniu się kolejnej generacji EPYC. Sorano zapewnia popularnym systemom jednogniazdowym wyższe taktowania, więcej rdzeni, szybszą pamięć oraz te same 96 linii PCIe Gen 5 w każdym modelu.
To połączenie wywiera presję na platformy Intel Xeon, ale komplikuje także własną drabinę produktową AMD. Kupujący muszą teraz zdecydować, czy potrzebują EPYC 8005, większej platformy EPYC 9005, czy też tańszego serwera z mniejszą liczbą funkcji klasy korporacyjnej.
Sorano upraszcza jedną część tego wyboru, ponieważ AMD nie ogranicza najważniejszych możliwości platformy do konkretnych modeli. Jednak stałe zasoby pamięci i I/O tworzą bardzo różne proporcje wraz ze wzrostem liczby rdzeni. Najlepszy procesor zależy od przepustowości, licencjonowania per rdzeń, charakterystyki pamięci i ograniczeń wdrożeniowych.
Lista SKU AMD EPYC 8005 obejmuje siedem bardzo różnych procesorów
AMD zbudowało jedną spójną platformę wokół siedmiu liczby rdzeni, przez co zachowanie obciążenia staje się ważniejsze niż segmentacja funkcji.
Rodzina EPYC 8005 obejmuje modele 8025P, 8125P, 8225P, 8325P, 8435P, 8535P i 8635P. Oferują one odpowiednio 8, 16, 24, 32, 48, 64 i 84 rdzenie.
Każdy model wykorzystuje pełne rdzenie Zen 5 zamiast mniejszych rdzeni Zen 4c użytych w EPYC 8004 Siena. Zen 5 to nowsza architektura CPU AMD, oferująca wyższą wydajność przetwarzania i zaktualizowane możliwości wektorowe.
Wszystkie siedem procesorów obsługuje maksymalną częstotliwość boost 4,5 GHz. Ich rzeczywiste utrzymywane częstotliwości nadal zależą od obciążenia, liczby aktywnych rdzeni, chłodzenia, oprogramowania układowego i skonfigurowanych limitów mocy.
Rodzina korzysta z gniazda SP6 AMD i jest przeznaczona dla serwerów jednogniazdowych. Jej konfigurowalny zakres mocy projektowej termicznej rozciąga się od 70 do 225 watów w całej ofercie.
AMD zapewnia każdemu modelowi sześć kanałów pamięci DDR5 i obsługę pamięci DDR5-6400. Platforma oferuje również 96 linii PCIe Gen 5, które łączą pamięć masową, adaptery sieciowe, akceleratory i inne urządzenia o wysokiej przepustowości.
Te wspólne cechy odróżniają Sorano od rodzin produktowych, które wyłączają możliwości w procesorach z niższych segmentów. Ośmiordzeniowy EPYC 8025P zachowuje kanały pamięci i łączność PCIe platformy mimo skromnej liczby jednostek obliczeniowych.
Taka konstrukcja sprawia, że najmniejsze układy są wyjątkowo istotne dla urządzeń pamięci masowej i sieciowych. Systemy te często potrzebują wielu szybkich urządzeń, dużej pojemności pamięci i niezawodności klasy korporacyjnej, lecz nie dziesiątek rdzeni CPU.
16-rdzeniowy EPYC 8125P obsługuje podobny rynek, zapewniając większy zapas mocy obliczeniowej. Jednak niższa częstotliwość wszystkich rdzeni niż w układzie 24-rdzeniowym czyni ten model nietypowym krokiem w ofercie.
24-rdzeniowy EPYC 8225P zwiększa częstotliwość boost wszystkich rdzeni do 4,1 GHz, według pierwotnego przeglądu SKU. Czyni go to atrakcyjnym tam, gdzie szybkość aplikacji ma większe znaczenie niż maksymalna gęstość konsolidacji.
32-rdzeniowy EPYC 8325P znajduje się blisko środka oferty. Łączy umiarkowaną gęstość z korzystnymi zasobami pamięci podręcznej i pamięci na rdzeń, tworząc najszerszy profil ogólnego przeznaczenia.
48-rdzeniowy EPYC 8435P przesuwa równowagę w stronę wirtualizacji i usług równoległych. Może obsługiwać więcej procesów roboczych lub maszyn wirtualnych, unikając jednocześnie rywalizacji o zasoby widocznej na szczycie oferty.
64-rdzeniowy EPYC 8535P wygląda na naturalny wybór do konsolidacji, ale jego pozycja jest mniej atrakcyjna, niż sugeruje liczba rdzeni. Model 84-rdzeniowy oferuje 20 dodatkowych rdzeni przy zaledwie 15 watach więcej w domyślnym TDP.
84-rdzeniowy EPYC 8635P jest liderem przepustowości. Uruchamia wszystkie aktywne rdzenie z niższymi częstotliwościami niż kilka mniejszych modeli, dlatego nie należy traktować go jako uniwersalnie szybszego.
Ta struktura tworzy główne napięcie artykułu. AMD ułatwiło wybór platformy, ale wybór procesora wymaga bardziej precyzyjnego zrozumienia skalowania obciążeń.
Sorano to większy krok poza Siena, niż sugeruje jego gniazdo
EPYC 8005 przekształca SP6 z wyspecjalizowanej platformy o niskim poborze mocy w wiarygodną opcję dla głównych serwerów.
EPYC 8004 Siena osiągał maksymalnie 64 rdzenie przy użyciu kompaktowych rdzeni Zen 4c. Sorano sięga 84 rdzeni z pełnymi rdzeniami Zen 5, zachowując mniejszą platformę SP6.
Porównanie platform AMD wymienia kilka innych zmian. Maksymalna częstotliwość wzrasta z 3,15 GHz do 4,5 GHz, a obsługiwana szybkość pamięci zmienia się z DDR5-4800 na DDR5-6400.
Nowsza platforma zwiększa także maksymalny konfigurowalny limit mocy z 200 watów do 225 watów. Wzrost ten towarzyszy wyższym taktowaniom, większej liczbie rdzeni i wyższej łącznej przepustowości.
Pojemność pamięci również otrzymuje istotne rozszerzenie. Strona produktowa AMD podaje do 3 TB na gniazdo dla EPYC 8005, wobec 1,5 TB dla EPYC 8004.
Dokumentacja architektury AMD wskazuje obsługę do 6 TB w szerszych warunkach platformowych. Kupujący powinni zatem zweryfikować zatwierdzone pojemności u każdego producenta serwerów przed skonfigurowaniem pamięci o wysokiej gęstości.
Zachowane gniazdo SP6 tworzy pozorną ścieżkę modernizacji dla istniejących systemów. Jednak zgodność gniazda nie gwarantuje, że starszy serwer będzie mógł obsłużyć Sorano bez dodatkowych prac.
AMD podaje, że EPYC 8005 wymaga wsparcia producenta i aktualizacji BIOS-u w przypadku użycia z płytami głównymi zaprojektowanymi dla EPYC 8004. Niektórzy dostawcy wprowadzili także nowe płyty przeznaczone specjalnie dla Sorano.
To zastrzeżenie ma znaczenie dla instalacji brzegowych, gdzie serwery mogą pozostawać wdrożone w odległych lub trudno dostępnych lokalizacjach. Wymiana procesora może wymagać walidacji oprogramowania układowego, przeglądu termicznego i skoordynowanego dostępu serwisowego.
Przejście z kompaktowych rdzeni Zen 4c na pełne rdzenie Zen 5 zmienia także oczekiwania dotyczące obciążeń. Siena kładła nacisk na gęstość i wydajność energetyczną, podczas gdy Sorano oferuje bardziej zrównoważone połączenie częstotliwości i liczby rdzeni.
Ta zmiana daje oprogramowaniu o nierównomiernym skalowaniu wątków większą szansę na dobrą wydajność na SP6. Sprawia także, że mniejsze modele Sorano są istotne dla baz danych, usług sieciowych i aplikacji ze ścieżkami sterowania wrażliwymi na opóźnienia.
Stałe zasoby platformy Sorano pozostają kluczowe dla jej wartości. Każdy procesor łączy się z sześcioma kanałami pamięci i tym samym dużym układem I/O, niezależnie od liczby aktywnych rdzeni.
Układ I/O to element chipu zarządzający pamięcią i połączeniami zewnętrznymi. Jego narzut energetyczny i krzemowy pozostaje obecny nawet wtedy, gdy procesor ma stosunkowo niewiele rdzeni obliczeniowych.
Ten stały narzut wyjaśnia, dlaczego najmniejsze procesory EPYC 8005 nie są najbardziej efektywne w przeliczeniu na rdzeń. Układy pomocnicze platformy muszą obsługiwać 8 rdzeni w jednym modelu i 84 w innym.
ServeTheHome obliczył niemal 12 watów na rdzeń dla układu 8-rdzeniowego, wobec około 2,7 wata na rdzeń dla modelu 84-rdzeniowego. Wskaźniki te odzwierciedlają domyślne TDP, a nie zmierzony pobór mocy z gniazdka.
Najwyższy model oferuje zatem najsilniejszą teoretyczną gęstość obliczeniową. Jednak procesory z mniejszą liczbą rdzeni dzielą tę samą przepustowość pamięci i pamięć podręczną między mniej wątków, tworząc inny rodzaj efektywności.
Ulepszenie generacyjne zbliża także EPYC 8005 do EPYC 9005 bardziej, niż Siena była zbliżona do wcześniejszych platform wysokiej klasy. Obie obecne rodziny korzystają z rdzeni Zen 5 i pamięci DDR5-6400.
EPYC 9005 nadal obsługuje więcej kanałów pamięci, dodatkowe linie PCIe, większą liczbę rdzeni, wyższe limity mocy i konfiguracje dwugniazdowe. Sorano skupia się natomiast na kompaktowych systemach jednogniazdowych o mniejszym narzucie platformowym.
Decyzja nie dotyczy już wyboru między pełnoprawnym serwerem a silnie ograniczonym procesorem brzegowym. Jest to wybór między dwiema wydajnymi platformami serwerowymi zoptymalizowanymi pod kątem różnych limitów zasobów.
Najlepsza wartość AMD EPYC 8005 zależy od obciążenia
Sama liczba rdzeni nie pozwala wskazać najlepszego procesora Sorano, ponieważ przepustowość pamięci, pamięć podręczna, licencjonowanie i częstotliwość kierują kupujących ku różnym modelom.
Dla maksymalnej równoległej przepustowości EPYC 8635P jest najbardziej oczywistym wyborem. Jego 84 rdzenie zapewniają najwyższą teoretyczną wydajność dla renderowania, kompilacji, hostingu kontenerów i innych skalowalnych zadań.
Jego domyślne TDP sięga 225 watów, czyli zaledwie o 15 watów więcej niż w modelu 64-rdzeniowym. Ta niewielka różnica czyni układ 84-rdzeniowy bardziej atrakcyjnym, gdy dominują gęstość w szafie i przepustowość na wat.
AMD podaje wynik SPECrate2017 integer na poziomie 667 dla jednego systemu referencyjnego EPYC 8635P. Ten benchmark mierzy przepustowość w ustandaryzowanych obciążeniach całkowitoliczbowych, choć nie może przewidzieć działania każdej aplikacji produkcyjnej.
Ten sam wynik przewyższył system porównawczy zbudowany wokół 72-rdzeniowego Xeon 6776P-B firmy Intel. AMD twierdziło również, że uzyskało wyższą wydajność na wat i niewielką przewagę wydajności na rdzeń w tym konkretnym teście.
Wyniki pochodziły z różnych systemów, z odmiennymi konfiguracjami pamięci i oprogramowaniem układowym. Ujawnienia dotyczące benchmarków AMD wyraźnie zaznaczają, że zmienne konfiguracji mogą wpływać na wyniki.
W przypadku zadań wrażliwych na częstotliwość obraz się zmienia. EPYC 8635P ma raportowaną częstotliwość boost wszystkich rdzeni 3,45 GHz, podczas gdy 24-rdzeniowy EPYC 8225P osiąga 4,1 GHz.
Aplikacja korzystająca z niewielu wątków może wykorzystać wspólną dla całej serii maksymalną częstotliwość boost 4,5 GHz. Utrzymywane wielowątkowe obciążenie ujawnia większe różnice między modelami.
EPYC 8225P zasługuje zatem na uwagę w przypadku aplikacji korzystających z wysokiej wydajności na rdzeń, lecz niezdolnych do efektywnego wykorzystania 48 lub większej liczby rdzeni. Przykłady obejmują usługi biznesowe z etapami przetwarzania szeregowego.
32-rdzeniowy EPYC 8325P oferuje bardziej zrównoważony profil. ServeTheHome wskazuje go jako najsilniejszego kandydata ogólnego przeznaczenia, ponieważ unika największych kompromisów na obu krańcach oferty.
Zapewnia wystarczająco dużo rdzeni do użytecznej konsolidacji, zachowując jednocześnie 8 MB pamięci podręcznej L3 na rdzeń. Pamięć podręczna L3 to współdzielona pamięć w układzie, która ogranicza wolniejsze odwołania do pamięci systemowej.
Mniejsze procesory 8-rdzeniowe i 16-rdzeniowe również otrzymują 8 MB pamięci podręcznej L3 na rdzeń. Rozkładają jednak stałe zużycie energii platformy na znacznie mniej zasobów obliczeniowych.
Procesory 24-rdzeniowe i 48-rdzeniowe zapewniają po około 5,3 MB pamięci podręcznej L3 na rdzeń. Model 84-rdzeniowy spada poniżej 4,6 MB, podczas gdy model 64-rdzeniowy ma 4 MB na rdzeń.
Różnice te mają znaczenie dla dużych zestawów roboczych z częstym ponownym wykorzystaniem danych. Procesor z mniejszą liczbą rdzeni może przewyższyć oczekiwania, gdy jego wątki napotykają mniejszą konkurencję o pamięć podręczną.
Przepustowość pamięci tworzy jeszcze większy kontrast. Platforma zapewnia około 307 GB na sekundę w sześciu kanałach DDR5-6400.
Przy równym podziale model 8-rdzeniowy ma około 38 GB na sekundę dostępnych dla każdego rdzenia. Model 84-rdzeniowy ma około 3,7 GB na sekundę na rdzeń.
Rzeczywiste aplikacje nie dzielą przepustowości tak równo. Mimo to stosunek ten ostrzega kupujących, że dodawanie rdzeni nie pomoże obciążeniu, które już ograniczają transfery pamięci.
Kod naukowy, silniki analityczne, przetwarzanie pakietów i programowo definiowana pamięć masowa mogą ujawnić te ograniczenia. Należy je testować z danymi o wielkości produkcyjnej, a nie za pomocą krótkich testów syntetycznych.
Licencjonowanie oprogramowania per rdzeń może odwrócić pozorną wartość gęstego CPU. Niektóre bazy danych i aplikacje korporacyjne naliczają opłaty według liczby aktywnych rdzeni, procesorów lub przypisanych zasobów wirtualnych.
W takich warunkach 84-rdzeniowy procesor może zwiększać koszty licencjonowania bez podnoszenia użytecznej przepustowości aplikacji. Mniejszy, szybszy model może zapewnić niższy całkowity koszt systemu.
Wirtualizacja tworzy kolejną warstwę złożoności. Gęste środowiska hostingowe zwykle zyskują na większej liczbie rdzeni, lecz cele dotyczące poziomu usług mogą penalizować nadmierną rywalizację o pamięć podręczną, przepustowość pamięci lub ścieżki pamięci masowej.
Operatorzy powinni analizować wykorzystanie w szczycie, a nie średnie użycie CPU. Platforma, która wydaje się lekko obciążona, nadal może doświadczać skoków opóźnień krańcowych, gdy kilka maszyn gościnnych konkuruje o wspólne zasoby.
Najlepsza wartość AMD EPYC 8005 wynika więc z dopasowania obciążenia do SKU. Nie jest nią model z największą liczbą obok nazwy.
Rzeczywistym rywalem AMD jest ekonomika platform Intel Xeon 6
Sorano rzuca wyzwanie Intelowi, łącząc wysoką gęstość rdzeni z mniejszym budżetem energetycznym, ale benchmarki procesorów nie rozstrzygają całej decyzji dotyczącej platformy.
AMD pozycjonuje EPYC 8005 względem jednogniazdowych systemów Intel Xeon 6 przeznaczonych dla infrastruktury brzegowej, sieciowej i głównego nurtu. Porównanie koncentruje się na przepustowości na wat, na gniazdo oraz na jednostkę wydatków na procesor.
W wybranym przez AMD benchmarku całkowitoliczbowym 84-rdzeniowy EPYC 8635P uzyskał wynik 667 przy TDP wynoszącym 225 watów. System z 72-rdzeniowym Xeon 6776P-B osiągnął 634 przy 325 watach.
AMD opisuje wynikającą z tego przewagę jako około 48 procent lepszą wydajność całkowitoliczbową po połączeniu zużycia energii przez procesor z kosztem jego zakupu. Jest to zdefiniowane przez producenta porównanie wykorzystujące konkretne opublikowane systemy.
Wynik nadal ilustruje główną tezę Sorano. AMD może umieścić więcej pełnych rdzeni Zen 5 w niższym deklarowanym budżecie energetycznym niż porównywana konfiguracja Intela.
Ta różnica ma znaczenie tam, gdzie operatorów ogranicza stała pojemność szaf, chłodzenia lub instalacji elektrycznej. Szafy telekomunikacyjne i przemysłowe lokalizacje brzegowe nie zawsze mogą obsłużyć gęstość mocy typowych serwerów centrów danych.
Wyższa gęstość rdzeni może także zmniejszyć liczbę fizycznych hostów potrzebnych do osiągnięcia określonego poziomu przepustowości. Mniejsza liczba hostów może obniżyć koszty sieci, zarządzania i wsparcia.
Intel nadal zachowuje jednak istotne możliwości różnicowania. Systemy Xeon mogą oferować akcelerację specyficzną dla obciążeń, utrwalone relacje zakupowe, szeroką certyfikację oprogramowania oraz opcje platformowe dopasowane do istniejących flot.
Klient ustandaryzowany na narzędziach zarządzania Intela może cenić spójność operacyjną bardziej niż przewagę w benchmarkach. Testy migracyjne, doświadczenie personelu, zapasowe zasoby magazynowe i automatyzacja wdrożeń wpływają na decyzję.
Licencjonowanie per rdzeń może również faworyzować procesor z mniejszą liczbą rdzeni i konkurencyjną wydajnością wątkową. Właściwe porównanie powinno uwzględniać licencjonowaną aplikację, a nie tylko system operacyjny i sprzęt.
Koncentracja AMD na jednym gnieździe daje zarówno przewagę, jak i wyznacza granicę. Eliminacja komunikacji między gniazdami może obniżyć opóźnienia i uprościć rozmieszczenie pamięci, lecz eliminuje rozszerzalność dwugniazdową.
Niejednolity dostęp do pamięci, czyli NUMA, opisuje różne czasy dostępu do pamięci w domenach procesora. Jedno gniazdo unika ruchu NUMA między gniazdami, chociaż wewnętrzne rozmieszczenie chipletów nadal wpływa na opóźnienia.
EPYC 8005 ma również mniej kanałów pamięci niż EPYC 9005. Kupujący potrzebujący dużych baz danych in-memory lub intensywnych przepustowościowo obciążeń naukowych mogą przerosnąć SP6, zanim wykorzystają wszystkie jego rdzenie.
Jego 96 linii PCIe Gen 5 pozostaje hojną konfiguracją dla serwera głównego nurtu. Umożliwiają one systemom intensywnie wykorzystującym pamięć masową podłączenie wielu dysków i urządzeń sieciowych bez natychmiastowego przechodzenia na większą platformę.
Ta cecha sprawia, że konkurencja z Intelem jest tylko częścią historii. Sorano wywiera też presję na własną rodzinę AMD EPYC 9005, obsługując więcej infrastruktury głównego nurtu, niż mogła objąć Siena.
Granica między brzegiem a centrum danych stała się mniej wyraźna. Kompaktowe węzły pamięci masowej, serwery dostarczania treści, analityka oddziałowa i systemy prywatnej chmury mogą wykorzystywać podobne komponenty klasy enterprise.
Strategia AMD polega na obsłużeniu tych systemów mniejszym gniazdem przy zachowaniu pamięci klasy serwerowej, RAS, zabezpieczeń i I/O. RAS oznacza funkcje niezawodności, dostępności i serwisowalności, które pomagają systemom wykrywać awarie i wracać do działania po nich.
EPYC 8005 nie zastępuje EPYC 9005 w każdym wdrożeniu. Zmniejsza liczbę przypadków, w których kupujący muszą wybrać większą platformę wyłącznie po to, by uzyskać wydajne rdzenie i łączność.
Dla Intela presja wynika z tego szerszego rynku adresowalnego. Dla AMD ryzyko polega na tym, że opublikowane porównania nadmiernie upraszczają decyzje zależne od oprogramowania i projektu systemu.
Czego liczby Sorano nie gwarantują
AMD EPYC 8005 wygląda najkorzystniej na papierze, gdy rdzenie są w pełni wykorzystywane, lecz rzeczywista wartość może zniknąć przez rywalizację o zasoby, prace nad kompatybilnością lub słabe skalowanie obciążenia.
Pierwszą niewiadomą jest częstotliwość utrzymywana w dłuższym czasie. Każdy model może osiągnąć maksymalne taktowanie Boost 4,5 GHz, ale liczba ta opisuje ograniczone warunki pracy, a nie wydajność wszystkich rdzeni.
Rzeczywiste taktowania określają moc, temperatura, liczba aktywnych wątków i polityki firmware. Kupujący powinni żądać danych z długotrwałych benchmarków dokładnej konfiguracji serwera, którą rozważają.
Druga niewiadoma dotyczy przepustowości pamięci. Sześć kanałów Sorano jest współdzielonych przez nawet 84 rdzenie, więc przepustowość przypadająca na rdzeń szybko maleje w najwyższych konfiguracjach.
Skalowalna aplikacja może przestać poprawiać wyniki po nasyceniu przepustowości pamięci. Dodatkowe wątki mogą wtedy rywalizować o tę samą przepustowość, nie zapewniając proporcjonalnego wzrostu wydajności.
Zachowanie pamięci podręcznej tworzy kolejne potencjalne wąskie gardło. 64-rdzeniowy EPYC 8535P oferuje najniższą pojemność pamięci podręcznej L3 na rdzeń w całej gamie.
Nie oznacza to, że model jest z natury wolny. Oznacza, że aplikacje wrażliwe na pamięć podręczną wymagają testów, zanim 64 rdzenie zostaną uznane za pewną przewagę.
Trzecią kwestią jest licencjonowanie oprogramowania. Zespoły infrastruktury często optymalizują zakup sprzętu oddzielnie od licencjonowania baz danych, wirtualizacji, zabezpieczeń czy analityki.
To rozdzielenie może prowadzić do kosztownego błędu. Gęste procesory oszczędzają miejsce w szafie, jednocześnie zwiększając liczbę licencjonowanych rdzeni ponad użyteczny limit skalowania aplikacji.
Czwartą kwestią jest kompatybilność platformy. Istniejące systemy SP6 wymagają zatwierdzenia przez producenta i odpowiedniego wsparcia BIOS przed przyjęciem EPYC 8005.
Płyta główna może fizycznie obsługiwać procesor, lecz nie mieć zatwierdzonego firmware, zasilania, obsługi pamięci ani odpowiedniego chłodzenia. W przypadku zdalnych serwerów brzegowych błędne założenia dotyczące modernizacji są szczególnie kosztowne.
Piątą kwestią jest zakres benchmarków. Opublikowane przez AMD porównania wykorzystują uznane wyniki SPEC, lecz jeden test przepustowości całkowitoliczbowej nie może reprezentować każdego obciążenia.
Szyfrowanie, przetwarzanie multimediów, inspekcja pakietów, bazy danych, usługi Java, inferencja AI i stosy pamięci masowej obciążają różne zasoby procesora. Ich zachowanie zmienia się również wraz z wersjami oprogramowania i ustawieniami kompilatora.
AMD podaje, że system EPYC 8635P osiągnął o 26,9 procent wyższą przepustowość niż system EPYC 8534P w jednym teście Qwen3-8B OpenVINO. W tej konfiguracji poprawił się również czas do pierwszego tokenu.
Wyniki te sugerują wartość dla mniejszych wdrożeń inferencji opartych na CPU. Nie dowodzą, że Sorano powinno zastąpić GPU w przypadku dużych modeli lub wymagających celów opóźnień.
Przegląd architektury potwierdza obsługę 48 linii CXL 2.0. CXL to interkonekt przeznaczony do spójnego rozszerzania pamięci i akceleratorów.
Faktyczne wykorzystanie CXL nadal zależy od płyty głównej, firmware, systemu operacyjnego, urządzeń i zatwierdzonego projektu serwera. Możliwość procesora nie gwarantuje dostępnej do wdrożenia funkcji w każdym systemie.
84-rdzeniowy EPYC 8635P wykorzystuje również siedem aktywnych rdzeni w każdym ośmiordzeniowym kompleksie. Taki układ pomaga AMD osiągnąć nietypową łączną liczbę 84 rdzeni na 12 matrycach obliczeniowych.
Harmonogramy oprogramowania zwykle automatycznie obsługują takie konfiguracje. Mimo to wdrożenia wrażliwe na opóźnienia powinny sprawdzać rozmieszczenie wątków i lokalność pamięci w warunkach produkcyjnych.
Kolejną niewiadomą jest dostępność u producentów serwerów. AMD wymienia wsparcie firm, w tym HPE, Supermicro, ASUS, ASRock Rack, Gigabyte i Tyan.
Każdy producent zaoferuje inne konfiguracje pamięci, układy pamięci masowej, certyfikaty środowiskowe i funkcje zarządzania. Wybór procesora powinien wynikać z kompletnego projektu systemu, a nie go poprzedzać.
Wspólny zestaw funkcji Sorano usuwa sztuczne ograniczenia SKU, lecz nie może usunąć ograniczeń specyficznych dla aplikacji. Dlatego jego prosta lista siedmiu modeli nadal wymaga zdyscyplinowanych testów.
Trzy sygnały pokażą, czy Sorano wygra segment głównego nurtu
Kolejne dowody muszą pochodzić z dostarczanych systemów, niezależnych wyników obciążeń i mierzalnej adopcji wykraczającej poza telekomunikację.
Pierwszym sygnałem będzie zakres dostępności zatwierdzonych serwerów. AMD wymienia szeroką grupę partnerów, ale kupujący potrzebują systemów dostępnych do zamówienia z udokumentowaną obsługą pamięci, firmware, chłodzenia i rozbudowy.
Szeroka dostępność wzmocniłaby tezę, że EPYC 8005 jest platformą głównego nurtu, a nie wyspecjalizowaną premierą procesora. Ograniczone konfiguracje osłabiłyby ten wniosek.
Najbardziej miarodajne systemy wyjdą poza konwencjonalne urządzenia brzegowe. Serwery pamięci masowej, kompaktowe hosty wirtualizacji, platformy przemysłowe i małe węzły centrów danych sprawdzą szerszą atrakcyjność Sorano.
Drugim sygnałem będzie niezależna wydajność w całej gamie SKU. Obecne ujawnienia koncentrują się w dużej mierze na 84-rdzeniowym modelu flagowym i wybranych systemach porównawczych.
Modele 24-rdzeniowe i 32-rdzeniowe zasługują na szczególną uwagę. Ich wyższe częstotliwości wszystkich rdzeni oraz korzystne proporcje pamięci podręcznej sugerują, że mogą stać się najbardziej praktycznym wyborem.
Niezależne testy powinny raportować utrzymywane taktowania, pobór energii z gniazdka, skalowanie pamięci, przepustowość pamięci masowej i opóźnienia krańcowe. Powinny też odróżniać ustawienia domyślne od dostrojonych konfiguracji zasilania.
Wyniki 64-rdzeniowego modelu również będą istotne. Jego ograniczona przewaga nad 84-rdzeniowym procesorem pod względem pozycjonowania energetycznego sprawia, że jego mocne strony zależne od obciążenia są szczególnie ważne.
Jeśli model 32-rdzeniowy będzie działać konsekwentnie w bazach danych, wirtualizacji i pamięci masowej, analiza wartości stanie się silniejsza. Jeśli aplikacje będą czysto skalować się do 84 rdzeni, przewagę gęstości modelu flagowego trudniej będzie zignorować.
Trzecim sygnałem będzie adopcja poza pierwotną telekomunikacyjną narracją AMD. AMD promuje vRAN, przemysłowe przetwarzanie brzegowe, pamięć masową w chmurze, analitykę brzegową i lokalną AI jako zastosowania docelowe.
Zwirtualizowane sieci dostępu radiowego, czyli vRAN, zastępują dedykowane urządzenia do przetwarzania radiowego oprogramowaniem działającym na serwerach ogólnego przeznaczenia. Takie wdrożenia cenią przewidywalne opóźnienia i efektywność w ramach ścisłych limitów energii.
Samsung twierdzi, że jego prace nad oprogramowaniem vRAN z AMD są ukierunkowane na gotowe na AI, sterowane programowo sieci. Wobot AI twierdzi, że jego platforma EPYC 8005 może uruchamiać lokalne obciążenia brzegowe przy mniejszym uzależnieniu od zasobów chmurowych lub GPU.
Te stwierdzenia opisują intencje partnerów, a nie niezależne dane o adopcji. Wdrożenia produkcyjne i powtarzalne zamówienia pokażą, czy platforma zapewnia wartość operacyjną.
Sukces w pamięci masowej byłby szczególnie istotny. Najmniejsze procesory Sorano łączą umiarkowaną liczbę rdzeni z sześcioma kanałami pamięci i 96 liniami PCIe Gen 5.
To połączenie wypełnia rzeczywistą lukę między procesorami serwerowymi klasy entry a większymi CPU dla centrów danych. Może obsłużyć wiele dysków lub portów sieciowych bez płacenia za niewykorzystaną gęstość obliczeniową.
Adopcja prywatnej chmury dostarczyłaby kolejnego mocnego sygnału. Modele 32-rdzeniowe, 48-rdzeniowe i 84-rdzeniowe tworzą odrębne opcje konsolidacji w ramach jednej wspólnej platformy.
Przed wyborem procesora przedsiębiorstwa powinny teraz profilować własne aplikacje. Należy rejestrować wykorzystanie rdzeni, przepustowość pamięci, chybienia pamięci podręcznej, zapotrzebowanie na pamięć masową i liczbę licencjonowanych rdzeni w okresach szczytowych.
Następnie należy przetestować dwa najbliższe modele Sorano, zamiast zakładać jednego oczywistego zwycięzcę. W porównaniu należy uwzględnić pełny pobór energii serwera, obsadzenie pamięci, liczbę urządzeń i licencjonowanie oprogramowania.
Aby uzyskać maksymalną skalowalną wydajność, zacznij od EPYC 8635P. W przypadku zrównoważonej infrastruktury warto uwzględnić EPYC 8325P na krótkiej liście.
W przypadku oprogramowania wrażliwego na częstotliwość taktowania lub licencjonowanego na rdzeń warto przyjrzeć się EPYC 8225P i mniejszym modelom. W zakresie pamięci masowej i sieci należy najpierw określić wymagania dotyczące I/O i pamięci, a dopiero potem wybierać liczbę rdzeni.
Analiza wartości AMD EPYC 8005 prowadzi ostatecznie do praktycznego wniosku: największą zaletą Sorano nie jest jeden wyróżniający się SKU. Jest nią możliwość dopasowania siedmiu poziomów mocy obliczeniowej do jednej spójnej platformy serwerowej.
Kolejne pytanie należy do zespołów infrastruktury. Który zasób jako pierwszy ogranicza wasze obciążenie: rdzenie, częstotliwość taktowania, przepustowość pamięci, pamięć podręczna, pobór mocy, I/O czy licencjonowanie oprogramowania?



